تبليغات محيطي , بيلبورد , btl

استراتژي تبليغاتي مناسب براي مخاطبان در خانه

 

چگونه بايد استراتژي تبليغاتي را براي مخاطبان در خانه متناسب كرد؟

پيش‌بيني مي‌شود در خانه ماندن مخاطبان و خودداري از حضور در امكان عمومي همچنان تا ماه‌ها ادامه داشته باشد؛ اما در وضعيتي كه هركسي با چندين ديوايس و رسانه‌هاي متعدد و پراكنده سروكار دارد چطور بايد استراتژي متناسبي اتخاذ كرد و آيا اساساً تغيير استراتژي تبليغاتي ضروري است؟

وضعيت دوركاري در دوران كرونا

 

كار از راه دور يا كار در خانه با ظهور قرنطينۀ خانگي و توصيه‌هاي در خانه ماندن ايجاد نشد اما مطمئناً بحران كرونا به روند افزايش دوركاري دامن زد. مطالعه‌اي آماري در اوايل فروردين نشان مي‌دهد 74 درصد مديران ارشد مالي در ايالات‌متحده تمايل دارند برخي از كاركنان يا تمام كاركنان خود را به خاطر بحران موجود ملزم به دوركاري كنند.
تحول اجتماعي مربوط به تغيير محيطي كسب و كار (از اداره به خانه) پيامدهاي مهمي براي آژانس‌هاي تبليغاتي و شركت‌هاي برندينگ به جا گذاشته است، شركت‌هاي تبليغاتي مي‌خواهند مطمئن شوند كه استراتژي تبليغاتي آن‌ها موثر است و همچنان مي‌توانند مخاطب‌هاي متناسب با تبليغات خود را مورد هدف قرار دهند، حتي در موقعيت‌هاي جديد و بر ديوايس‌هاي مختلف.

پيدا كردن مصرف‌كنندگان در محل‌هاي جديد

وقتي مردم در اداره يا شركت‌ها مشغول بودند، آن محل‌ها و ديوايس‌ها قابل پيش‌بيني بودند؛ براي مثال اگر شما مي‌خواستيد كسي كه در صنعت بانكداري فعاليت داشت را براي تبليغ مخاطب قرار دهيد، اين كار را مي‌توانستيد به راحتي با برقراري يك كمپين تبليغاتي ِمتمركز بر لوازم و ديوايس‌هاي مربوط به دفتر كار، در پايين منهتن (محلي كه اكثر شركت‌هاي بانكي در آن دفتر دارند) انجام دهيد.

حالا كه مردم به دوركاري روي آورده‌اند، اين دست پيش‌بيني‌ها كه مثلاً مخاطب هدف من كجاي شهر بيشتر تردد دارد، تقريباً غيرممكن است. الآن آن بانكداري كه در مثال بالا از آن صحبت شد ممكن است از نيوجرسي يا هر شهر ديگري كارش را انجام دهد بقيه همكارانش هم همين‌طور. آيا آن‌ها حالا ديگر به جاي استفاده از تلفن‌هاي اداري از تلفن‌هاي شخصي‌شان استفاده مي‌كنند؟ در مورد لب تاپ و تبلت‌شان چطور؟ اساساً چه ساعتي تلويزيون نگاه مي‌كنند؟ يا شايد هم به‌طور هم‌زمان با اين ديوايس‌ها در حال كار كردن باشند. ساعت كاريشان چطور است؟ آيا مثل قبل در ساعات معمول كار مي‌كنند يا مثلاً چند ساعت زودتر دست به كار مي‌شوند؟ آخر هفته‌ها چطور؟ وقتي تمام هفته در خانه بودند و آخر هفته را هم بايد در خانه باشند؛ از اين روزها هم براي انجام كار اداره يا شركت استفاده مي‌كنند؟
حالا كه مردم هم‌زمان و در ساعت يكساني با تمام وظايف كاري و شخصي خود در خانه درگير هستند، كار براي تبليغ سازان سخت مي‌شود. اينكه بدانند چه زماني بهترين زمان براي ارائۀ تبليغ به آن‌هاست و با چه استراتژي تبليغاتي بايد به موضوع وارد شوند.
مطالعۀ ديگري نشان مي‌دهد بسياري از خانوارها در شرايطي قرار دارند كه كل خانواده به‌طور ميانگين با 11 ديوايس هم‌زمان در تماس است؛ هفت مورد از آن‌ ديوايس‌ها داراي صفحۀ نمايش است. به همين خاطر هم حالا از هر زمان ديگري مهم‌تر است كه از حساب كاربري يگانه‌اي كه مصرف‌كننده بر روي تمام ديوايس‌هايش از آن استفاده مي‌كند، اطلاع داشت. داشتن يك نمودار شناسايي (id graph) قدرتمند حالا يكي از نكات مهم در استراتژي تبليغاتي است تا تعداد تبليغات رسيده به يك شخص واحد بر روي چند ديوايس را كنترل كرده يا از آمار حذف كنيد. به نظر مي‌رسد در شرايط كنوني در زمينۀ تبليغات ديجيتال بهترين زمينۀ سرمايه‌گذاري زمينه‌اي است كه به شما بگويد مخاطب موردنظرتان را چطور پيدا كنيد، هرجايي كه باشد.

زمان تلويزيون ديدن ديگر ثابت نيست

وقتي كه در اداره يا شركت كار مي‌كنيد آيا مي‌توانيد چند ساعتي را به تماشاي برنامۀ موردعلاقه‌تان بگذرانيد؟ يا صداي تلويزيون را قدري زياد كنيد كه موقع كار صدايش را بشنويد؟ مطمئناً نه. چطور رفتار ديگر مخاطبان تلويزيون ممكن است تغيير كرده باشد؟ وقتي كه مردم زمان كاري‌شان دست خودشان است يا زمان شخصي و كاريشان با هم آميخته شده است.
تنها در اسفندماه تبليغات ديجيتال 66 درصد در امريكا افزايش داشته است. بزرگ‌سالان زمان بيشتري را به تماشاي شبكه‌هاي استريم مانند نتفيليكس و هولو اختصاص دادند و تماشاي محتواي استريم (OTT) به طور كلي افزايش پيدا كرده است. با افزايش زمان تماشا، فضا براي تبليغات هم بازتر شده و تبليغات در محتواي استريم 25 درصد از اسفند نسبت به دو هفته‌ي قبل از خود افزايش داشته است.
ارزيابي و فهم تأثير كمپين تبليغاتي شما بر روي چند ديوايس متفاوت مي‌تواند دشوار باشد با توجه به اينكه شبكه‌هاي تلويزيوني سنتي و شبكه‌هاي ديجيتال از روش‌هاي متفاوتي براي بررسي موفقيت يك كمپين تبليغاتي بهره مي‌گيرند و اين سؤال همچنان باقي است كه آيا شما داريد مخاطب مورد نظرتان را هدف قرار مي‌دهيد يا نه.
براي ارزيابي آمار و ارقام مختلفي كه ممكن است رسانه‌ها (آن‌هايي كه تبليغ شما را ارائه داده‌اند) از تأثير كمپين شما به شما ارائه دهند راهي نيست جز كمك گرفتن از يك شركت تبليغاتي يا حداقل كمك گرفتن از يك متخصص كه بتواند اين آمار و ارقام مختلف را به نحوي باهم تركيب كند.

تبليغات در بافت مناسب

همان‌طور كه مردم درگير وظايف كاري و شخصي مختلف خود در طول روز و در خانه هستند، دشوار است كه تشخيص دهيم چه زماني براي ارائۀ تبليغ به آن‌ها مناسب‌تر است. آيا تبليغ يك چمدان قرار است زماني به دست مخاطبتان برسد كه مخاطب درگير درست كردن يك پاورپوينت كاري است و يك ساعت وقت بيشتر براي تحويل پاورپوينت ندارد؛ يا زماني كه دارد سعي مي‌كند كلاس آنلاين بچه‌هايش را برقرار كند؟ و آيا در اين شرايط اساساً تبليغ تأثيرگذار خواهد بود؟ حالا فكر كنيد اين تبليغ زماني به دست آن مخاطب برسد كه پس از كار دارد در سايت‌ها به نبال محل مناسبي مي‌گردد كه سال آينده تعطيلات به آنجا بروند.
پس يكي از بهترين راه‌هاي پيدا كردن زمان و شخص مناسب تبليغ، توجه به محتوايي است تبليغ در ميان آن به مخاطب عرضه خواهد شد. تبليغات وابسته به محتوا يا تبليغات بافتي مي‌تواند در اين شرايط به تأثيرگذاري تبليغ شما كمك كند. با گذاشتن تبليغ در جاي درست و زمان درست و محتواي متناسبي كه آن را احاطه كرده است برند مي‌تواند توجه و علاقه‌مندي مخاطب را بسيار بيشتر جلب كند و توجه به اين نكته مي‌تواند در بازنگري استراتژي تبليغاتي شما موثر واقع شود.
با اينكه به نظر مي‌رسد شرايط دوركاري كم‌وبيش ماندگار باشد، طول مي‌كشد كه تمام پيامدها و تأثيرات آن موردبررسي قرار بگيرد. شركت‌هاي تبليغاتي موفق شركت‌هايي هستند كه سريع‌تر با شرايط سازگار شوند و ايده و ابزارهاي جديد را به كار بگيرند.

منبع: شركت تبليغاتي كوشا


برچسب: استراتژي تبليغاتي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۵:۳۳:۲۲ توسط:كوشا موضوع: